Group: Freedom Ladder.pl

From LibrePlanet
Revision as of 13:26, 6 October 2021 by Gregf (talk | contribs) (Protected "Group:Freedom Ladder.pl" ([Edit=Allow only administrators] (indefinite) [Move=Allow only administrators] (indefinite)))
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Trwają prace nad tą listą i rezultat jest wynikiem współpracy pomiędzy FSF i społecznością wolnego oprogramowania.

Zachęcamy was abyście zastanowili się razem z nami co powinno się znaleźć w tej drabinie, i co jeszcze wyróżnić, zozstawiając notatki na stronie dyskusji, dołączając do spotkania IRC, lub wysyłając emaila na campaigns@fsf.org ze swoimi przemyśleniami.

Ta strona jest współdzielonym zasobem i zachęcamy wszystkich do dodawania do stron dyskusji, ale możliwe że niektóre poniższe wpisy mogą zostać dodane przez członków społeczności. Okresowo sprawdzamy tą stronę i otrzymane komentarze. Wiemy, że inni też to sprawdzają, ale to jest wiki, więc błędy mogą się pojawić zanim zostaną poprawione. Zachęcamy do przejrzenia licencji i informacji o zasobach które dodajecie, i aktualizowania tej strony swoimi wynikami.

Wprowadzenie

“Drabina wolności” to nowa metoda opracowana przez zespół ds kampanii FSF aby pomóc użytkownikom stawiać pierwsze kroki w wolności oprogramowania.

Jednym z problemów z większością przewodników wprowadzających nowicjuszy do GNU/Linuxa jest to, że zbyt szybko próbują zatrzymać ich na “drodze do wolności”, i kończą sugerując, że częściowo niewolna konfiguracja jest pożądanym rezultatem. W przeciwieństwie do tego, nasz przewodnik skupia się na zachęcaniu użytkowników, aby nie opierali treści na niewolnym oprogramowaniu, jednocześnie uznając, że mają inne naciski i obowiązki. Chcemy pomóc im zachować motywację i determinację w ich stopniowym procesie eliminowania niewolnego oprogramowania z ich życia.

Współpracuj z nami, aby zbudować drabinę

Zespół ds kampanii FSF zorganizował serię spotkań na IRC dotyczących projektu schematu:

Dołącz do nas na kanale #fsf Libera.Chat aby wziąć udział w tych konwersacjach!

Kroki

To jest to, co opracowaliśmy do tej pory. Prosimy społeczność o wzięcie pod uwagę własnych przemyśleń i sugestii.

  1. Zrozumienie niewolnego oprogramowania
  2. Znalezienie własnego powodu do używania wolnego oprogramowania
  3. Wolne zamienniki i instalacja pierwszego wolnego programu
  4. Zrozumienie szyfrowania
  5. Wolność urządzeń mobilnych
  6. Dowiadywanie się, jak uzyskać pomoc
  7. Wypróbowanie wolnego systemu operacyjnego

1. Zrozumienie niewolnego oprogramowania

Kiedy program jest wolny lub niewolny? Jakie zagrożenia wynikają z niewolnego oprogramowania i dlaczego użytkownik powinien się nimi przejmować?

2. Znalezienie własnego powodu do używania wolnego oprogramowania

Aby pozostać zmotywowanym na drodze do wolności, każda osoba potrzebuje przekonującego powodu do używania wolnego oprogramowania. Powodem może być filozofia wolności, lub bardziej praktyczny powód, jak bezpieczeństwo, lub używanie darmowego oprogramowania gdzie tylko jest to możliwe.

3. Wolne zamienniki i instalacja pierwszego wolnego programu

Pierwszym krokiem który zalecamy użytkownikom na początku drogi do wolności oprogramowania jest zastąpienie jednego z niewolnych programów których używa wolnym zamiennikiem. Zakładamy, że ci użytkownicy korzystają z zastrzeżonego systemu operacyjnego jak Microsoft Windows lub macOS, więc jest akceptowalne polecenie programu, który jest w większości wolny, ale przysparza pewne problemy bardziej doświadczonym użytkownikom (np. Mozilla Firefox).

4. Zrozumienie szyfrowania

Na tym etapie użytkownicy są zachęcani do zaszyfrowania jakiegoś urządzenia lub programu którego używają na co dzień. Może to być nauka szyfrowania emaili z pomocą przewodnika “Email Self-Defense Guide”, lub użycie GPG do zaszyfrowania pliku który chcieliby zachować jako prywatny.

5. Wolność urządzeń mobilnych

Ten krok nie zależy od poprzedniego, ale jest to na tyle istotny problem, że warto go rozważyć. Prawdziwa wolność telefonów komórkowych nie jest możliwa, biorąc pod uwagę “podstawowy” niewolny system operacyjny uruchamiany na najniższym poziomie każdego telefonu komórkowego. Nie oznacza to jednak, że wolność urządzeń mobilnych jest całkowicie stracona.

Tutaj zachęcamy aby użytkownicy używali repozytoriów wolnego oprogramowania jak F-Droid, i przynajmniej wiedzieli o istnieniu wolnej dystrybucji Androida - Replicant. Inne mobilne systemy operacyjne także mogą zostać omówione w tym kroku. Nawet jeśli mają pewne problemy, warto aby użytkownik o nich wiedział: PureOS, Mobian, LineageOS, Ubuntu Touch, postmarketOS, GrapheneOS, Havoc-OS, etc.

6. Dowiadywanie się, jak uzyskać pomoc

Częstym powodem wypalenia, jeśli chodzi o naukę wolnego oprogramowania jest zawieszenie się na problemie technicznym i niemożność poradzenia sobie z nim. Jeśli użytkownik nie jest szczególnie obeznany z technologią, może to czasami spowodować, że podda się i powróci do niewolnego systemu operacyjnego. Tutaj staramy się upewnić, że użytkownik wie jak znaleźć dokumentację programu (na przykład przez manpages lub Texinfo), a także jak szukać pomocy w mediach komunikacyjnych używanych w społeczności wolnego oprogramowania, np. IRC.

7. Wypróbowanie wolnego systemu operacyjnego

Na tym etapie użytkownik jest zachęcany do zapisania na dysku USB obrazu systemu Trisquel GNU/Linux i sprawdzenia, czy jego sprzęt jest z nim kompatybilny. Następnie może zdecydować się zainstalować system operacyjny lub, jeżeli wystąpią problemy z kompatybilnością, zrobić kilka rzeczy aby je rozwiązać, nawet jeżeli wiąże się to z “umową z diabłem”.