Group: LibrePlanet Moldova/Migrază la software liber
(→Lista de software libere) |
m (moved Libre Planet Moldova/Migrază la software liber to Group:LibrePlanet Moldova/Migrază la software liber: Move to the standard name format) |
||
| (11 intermediate revisions by one other user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
| + | '''''Pagina este în construcție...''''' | ||
| + | |||
| + | ''O pagina în ajutorul celora care doresc să înceapă a migra la software liber și sistemul de perare liber [http://gnu.org GNU/Linux].'' | ||
= Lista de software libere = | = Lista de software libere = | ||
{| class="wikitable sortable" border="1" cellpadding="1" | {| class="wikitable sortable" border="1" cellpadding="1" | ||
| − | |+ Alternative software liber | + | |+ Alternative software liber ce rulează pe sistem de operare non-liber Windows |
! width="30%"|Categorie !! width="23%"|Programe libere | ! width="30%"|Categorie !! width="23%"|Programe libere | ||
|- | |- | ||
| − | + | | <center>Anonimitate</center> | |
| − | | <center> | ||
| − | |||
| − | |||
| <center>[http://tor.eff.org/index.html.en Tor]+[http://www.privoxy.org/ Privoxy]</center> | | <center>[http://tor.eff.org/index.html.en Tor]+[http://www.privoxy.org/ Privoxy]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Antispyware | + | | <center>Antispyware</center> |
| <center>[http://sourceforge.net/projects/winpooch/ WinPooch], [http://nixory.sourceforge.net/ Nixory]</center> | | <center>[http://sourceforge.net/projects/winpooch/ WinPooch], [http://nixory.sourceforge.net/ Nixory]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Antivirus | + | | <center>Antivirus</center> |
| <center>[http://www.clamwin.com/ Clamwin]</center> | | <center>[http://www.clamwin.com/ Clamwin]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Editor audio | + | | <center>Editor audio</center> |
| <center>[http://audacity.sourceforge.net/ Audacity]</center> | | <center>[http://audacity.sourceforge.net/ Audacity]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Audio Player | + | | <center>Audio Player</center> |
| <center>[http://www.videolan.org/vlc VLC]</center> | | <center>[http://www.videolan.org/vlc VLC]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Browser | + | | <center>Browser</center> |
| − | | <center>[http://www.mozilla.com/firefox/ Mozilla Firefox]</center> | + | | <center>[http://www.mozilla.com/firefox/ Mozilla Firefox], [http://www.seamonkey-project.org/ SeaMonkey]</center> |
|- | |- | ||
| − | | Compressor | + | | <center>Compressor</center> |
| <center>[http://peazip.sourceforge.net/ PeaZip]</center> | | <center>[http://peazip.sourceforge.net/ PeaZip]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Criptografie (email, fișiere, etc.) | + | | <center>Criptografie (email, fișiere, etc.)</center> |
| <center>[http://www.gnupg.org/ GNU GPG]</center> | | <center>[http://www.gnupg.org/ GNU GPG]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Diagrame | + | | <center>Diagrame</center> |
| <center>[http://live.gnome.org/Dia Dia]</center> | | <center>[http://live.gnome.org/Dia Dia]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Download manager | + | | <center>Download manager</center> |
| <center>[http://projects.gnome.org/gwget/ WinWget]</center> | | <center>[http://projects.gnome.org/gwget/ WinWget]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Email client | + | | <center>Email client</center> |
| <center>[http://www.claws-mail.org/win32/index.php Claws Mail], [http://www.mozillamessaging.com/thunderbird/ Mozilla Thunderbird]</center> | | <center>[http://www.claws-mail.org/win32/index.php Claws Mail], [http://www.mozillamessaging.com/thunderbird/ Mozilla Thunderbird]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Filesharing | + | | <center>Filesharing</center> |
| <center>[http://www.emule-project.net/ Emule]</center> | | <center>[http://www.emule-project.net/ Emule]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Finanțe | + | | <center>Finanțe</center> |
| <center>[http://www.gnucash.org/ GNU Cash]</center> | | <center>[http://www.gnucash.org/ GNU Cash]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Firewall | + | | <center>Firewall</center> |
| <center>[http://sourceforge.net/projects/dcfirewall/ DCFirewall]</center> | | <center>[http://sourceforge.net/projects/dcfirewall/ DCFirewall]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Client FTP | + | | <center>Client FTP</center> |
| <center>[http://filezilla.sourceforge.net/ Filezilla]</center> | | <center>[http://filezilla.sourceforge.net/ Filezilla]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Grafică 3D | + | | <center>Grafică 3D</center> |
| <center>[http://www.blender3d.org/ Blender]</center> | | <center>[http://www.blender3d.org/ Blender]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Editor grafic raster | + | | <center>Editor grafic raster</center> |
| <center>[http://www.gimp.org/ The Gimp]</center> | | <center>[http://www.gimp.org/ The Gimp]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Editor grafic vectorial | + | | <center>Editor grafic vectorial</center> |
| <center>[http://www.inkscape.org/ Inkscape]</center> | | <center>[http://www.inkscape.org/ Inkscape]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | HTML IDE | + | | <center>HTML IDE</center> |
| <center>[http://www.kompozer.net/ KompoZer]</center> | | <center>[http://www.kompozer.net/ KompoZer]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Vizualizator de miagine | + | | <center>Vizualizator de miagine</center> |
| <center>[http://wxglade.sourceforge.net/extra/cornice.html Cornice]</center> | | <center>[http://wxglade.sourceforge.net/extra/cornice.html Cornice]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Publicare desktop | + | | <center>Publicare desktop</center> |
| <center>[http://www.scribus.net/ Scribus]</center> | | <center>[http://www.scribus.net/ Scribus]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | IRC | + | | <center>IRC</center> |
| <center>[http://www.silverex.org/ Xchat 2]</center> | | <center>[http://www.silverex.org/ Xchat 2]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Înscriere CD | + | | <center>Înscriere CD</center> |
| <center>[http://infrarecorder.org/ Infrarecorder]</center> | | <center>[http://infrarecorder.org/ Infrarecorder]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Mediaplayer | + | | <center>Mediaplayer</center> |
| <center>[http://www.videolan.org/vlc VLC]</center> | | <center>[http://www.videolan.org/vlc VLC]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Messenger | + | | <center>Messenger</center> |
| <center>[http://www.pidgin.im/ Pidgin]</center> | | <center>[http://www.pidgin.im/ Pidgin]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Office | + | | <center>Office</center> |
| <center>[http://www.openoffice.org OpenOffice]</center> | | <center>[http://www.openoffice.org OpenOffice]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Planetarium | + | | <center>Planetarium</center> |
| <center>[http://www.stellarium.org/ Stellarium]</center> | | <center>[http://www.stellarium.org/ Stellarium]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Portscan | + | | <center>Portscan</center> |
| <center>[http://www.insecure.org/nmap/download.html Nmap]</center> | | <center>[http://www.insecure.org/nmap/download.html Nmap]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | Partiționare | + | |<center>Partiționare</center> |
| <center>[http://gparted-livecd.tuxfamily.org/ GParted Live]</center> | | <center>[http://gparted-livecd.tuxfamily.org/ GParted Live]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Creatoare PDF | + | | <center>Creatoare PDF</center> |
| <center>[http://www.pdfforge.org/products/pdfcreator PDFCreator]</center> | | <center>[http://www.pdfforge.org/products/pdfcreator PDFCreator]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Vizualizatoare PDF | + | | <center>Vizualizatoare PDF</center> |
| <center>[http://live.gnome.org/Evince/Downloads/ Evince], [http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/ Sumatra PDF]</center> | | <center>[http://live.gnome.org/Evince/Downloads/ Evince], [http://blog.kowalczyk.info/software/sumatrapdf/ Sumatra PDF]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Restabilire | + | | <center>Restabilire</center> |
| <center>[http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk TestDisk]</center> | | <center>[http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk TestDisk]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Ripping audio cd | + | | <center>Ripping audio cd</center> |
| <center>[http://cdexos.sourceforge.net/index.html CdEx]</center> | | <center>[http://cdexos.sourceforge.net/index.html CdEx]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Score/Tab editor | + | | <center>Score/Tab editor</center> |
| <center>[http://musescore.org/ MuseScore], [http://www.tuxguitar.com.ar/ TuxGuitar]</center> | | <center>[http://musescore.org/ MuseScore], [http://www.tuxguitar.com.ar/ TuxGuitar]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Sniffer | + | | <center>Sniffer</center> |
| <center>[http://www.wireshark.org/ Wireshark]</center> | | <center>[http://www.wireshark.org/ Wireshark]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Stenografie | + | | <center>Stenografie</center> |
| <center>[http://wbstego.wbailer.com/ wbStego4open]</center> | | <center>[http://wbstego.wbailer.com/ wbStego4open]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Editor text | + | | <center>Editor text</center> |
| <center>[http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/about.php Notepad++]</center> | | <center>[http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/about.php Notepad++]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Torrent | + | | <center>Torrent</center> |
| <center>[http://deluge-torrent.org/ deluge]</center> | | <center>[http://deluge-torrent.org/ deluge]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Transcoder | + | | <center>Transcoder</center> |
| <center>[http://oggconvert.tristanb.net/ OggConvert]</center> | | <center>[http://oggconvert.tristanb.net/ OggConvert]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Editare video | + | | <center>Editare video</center> |
| <center>[http://www.jahshaka.org/ Jahshaka]</center> | | <center>[http://www.jahshaka.org/ Jahshaka]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | VOIP | + | | <center>VOIP</center> |
| <center>[http://ekiga.org/ Ekiga]</center> | | <center>[http://ekiga.org/ Ekiga]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Scanare Wifi | + | | <center>Scanare Wifi</center> |
| <center>[http://www.kismetwireless.net/ Kismet]</center> | | <center>[http://www.kismetwireless.net/ Kismet]</center> | ||
|- | |- | ||
| − | | Wiping | + | | <center>Wiping</center> |
| <center>[http://www.heidi.ie/eraser/ The Eraser]</center> | | <center>[http://www.heidi.ie/eraser/ The Eraser]</center> | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Latest revision as of 12:34, 17 September 2010
Pagina este în construcție...
O pagina în ajutorul celora care doresc să înceapă a migra la software liber și sistemul de perare liber GNU/Linux.
Lista de software libere
| Categorie | Programe libere |
|---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|